all 2018 nominating breeders are invited

Best of the Buckeye Breeder Reception

August 24 - 3:00 p.m. 
Leeds Farm - 8738 Marysville Road, Ostrander, Ohio 43061

Over $10,000 worth of prizes will be presented to nominating breeders who are in attendance. Breeders will receive one entry into the prize drawing for each nomination from the Ohio Beef Expo and Ohio State Fair.


2019 Participating Breeders

*Updated: 4.4.2019
4 Wiley Farm Mount Vernon
Adams Family Show Cattle Springfield
Agle Family Cattle South Vienna
Alyson Simpson West Union
Annett Cattle Farm Utica
Apple Creek Farms Kenton
Austin Douglass Alvordton
B J Herman & Sons Edgerton
Bakers Farms  Shreve 
Barnes Brothers West Alexandria
Barton Farms Sabina
Ben Kremer Ansonia
Breymier Farms Union City
C & S Hetrick Show Cattle Fremont
Cairns Shorthorns Amherst
CampbellCo  Cedarville 
Carlin Cattle Company  Stryker 
Carper Family Shorthorns Delaware
Conkey Show Cattle Hicksville
Corry Farms  Xenia 
Crystal Creek Farm Greenville
DaLin Show Cattle New Carlisle
Du-lyn Farm Millersburg
Durban Cattle Company West Jefferson
EarlHaven Farms Utica
Farno Polled Herefords Eaton
Fedderke Show Cattle Napoleon
Fennig Show Cattle Coldwater
Ferguson Show Cattle Jefferson
Frazier's Farm Fredericktown
Fries Farms Willard
Garner Show Cattle Hamilton
Garwood Cattle Co Columbiana
Gillespie Herefords Oxford
Grauer Show Cattle Shiloh
Green Oak Farms  New Paris 
Greenhorn Cattle Co. Waynesville
Gurney Show Cattle Bloomville
Haley Farms West Salem
Hara Farms, LLC Dublin
Heritage Farm Fort Jennings
Herman Show Cattle Edon
Herr Show Cattle Metamora
Highland Farms, Ltd. Granville
HR Cattle Company Republic
Hudson Drake Chillicothe
Hunt Farms New Madison
Johnston Farms Show Cattle Wauseon
Jolliff Farms Kenton
Jones Show Cattle Harrod
Jordan Johnson Gallipolis 
Julia Loch West Alexandria
Kiefer Farms Hamilton
Kingsway Angus Tiffin
Kinley Kreis Adamsville
KSD Farms EATON
Kyle Hanna Shreve
Landon Helmke New Philadelphia
Lawrence Cattle Company  Hebron 
LeVanderosa Farm Urbana
Lindsey Weaver Jackson Center
Maplecrest Farms Hillsboro
Mason Love Baltimore 
McConnell Farms  Mt.Vernon
Miley's Windy Ridge Farm Sarahsville
MIssing Rail Simmentals Holgate
Molly Spohn Oak Hill
Morgan Love Baltimore 
Muddy Fork Cattle Wooster
Muir Show Cattle  Waynesfield 
North Coast Livestock  Suffield 
Orchard View Farm and Show Cattle Stoutsville
Painter Farms Hebron
Paradise Cattle Company Ashville
Platinum Farms  Chardon 
Prospect Cattle Co Hillsboro
Pugh Central Station LLC Louisville
Rattlesnake Creek Cattle Milledgeville
RDS Herefords Weston 
Rick Hogue Shorthorns Newcomerstown
Rockin' C Show Cattle Oregonia
Rocking 3C Cattle co Tontogany
Sautter Farms  Helena 
Schneder Farms Wilmington
Schroeder Show Cattle Columbus Grove
Schulte Girls Ottawa 
Sharp Farms Beloit
Simms Show Cattle Waterford
Strausbaugh's Black Simmental  Danville 
STS Cattle Co. London
The Farmer Group, LTD Pemberville
TK Cattle Lexington
Tony McClain New Concord 
Turner Shorthorns Somerset
Valerie Graham Frazeysburg 
Watson Family Show Cattle  Cable
Winegardner & Klingaman Show Cattle  Lima
Winegardner Show Cattle Lima
Zimmerly Family Cattle Bellefontaine

Thank you, 2019 Sponsoring Partners!

heifer division

steer division

scholarship division