War at Warren Results

 Total Head Shown: 170 Head

79 Heifers / 91 Market Animals

Judges: Zach Bartenslager, TN & Lane Hacker, IN

 

Heifers - Ring A

Head Shown: 79

Judge: Zach Bartenslager, TN

 

Grand Champion Heifer

Exhibited by: Kolten Greenhorn - Greene Co., OH

% Simmental

Reserve Grand Champion Heifer

Exhibited by: Kathy Lehman - Richland Co., OH

Angus

Third Overall Heifer

Exhibited by: Caden McLaughlin - Monroe Co., OH

ShorthornPlus

Fourth Overall Heifer

Exhibited by: Audriana Albert - Richland Co., OH

Crossbred

fifth Overall Heifer

Exhibited by: Kassidy Thompson - Miami Co., OH

Crossbred

Heifers - Ring B

Head Shown: 78

Judge: Lane Hacker, IN

 

Grand Champion Heifer

Exhibited by: Delaney Chester - Warren Co., OH

MaineTainer

Reserve Grand Champion Heifer

Exhibited by: Kathy Lehman - Richland Co., OH

Angus

Third Overall Heifer

Exhibited by: Haley Frazier - Jackson Co., OH

ShorthornPlus

Fourth OVerall Heifer

Exhibited by: Beau Johnson - Gallia Co., OH

Chianina

Fifth Overall Heifer

Exhibited by: Caden McLaughlin - Monroe Co., OH

ShorthornPlus

Market Animals - Ring A

Head Shown: 91

Judge: Zach Bartenslager, TN

 

Grand Champion Market Animal

Exhibited by: Fox Morgan - Perry Co., OH

Crossbred

Reserve Grand Champion Market Animal

Exhibited by: Amelia Willis - Pike Co. OH

Crossbred

Third Overall Market Animal

Exhibited by: Caiden Daugherty - Morrow Co., OH

Crossbred

Fourth Overall Market Animal

Exhibited by: Lori Millenbaugh - Crawford Co., OH

Chianina

Fifth Overall Market Animal

Exhibited by: Kayler Frey - Lorain Co., OH

Crossbred

Market Animals - Ring B

Head Shown: 90

Judge: Lane Hacker, IN

 

Grand Champion Market Animal

Exhibited by: Fox Morgan - Perry Co., OH

Crossbred

Reserve Grand Champion Market Animal

Exhibited by: Victoria Waits - Fayette Co., OH

Maine-Anjou

Third OVerall Market Animal

Exhibited by: Lori Millenbaugh - Crawford Co., OH

Chianina

Fourth Overall Market Animal

Exhibited by: Cole Wharton - Wayne Co., OH

Crossbred

Fifth Overall Market Animal

Exhibited by: Allison Lust - Crawford Co., OH

Maine-Anjou

Showmanship Results Ring A

 
Beginner Division
 


CHAMPION - Caiden Daugherty - Morrow Co., OH

RES. CHAMPION - Kendall Bishop - Clark Co., OH

THIRD OVERALL - Kolten Greenhorn - Greene Co., OH

FOURTH OVERALL - Connor Yochum - Highland Co., OH

FIFTH OVERALL - Masen Jolliff - Hardin Co., OH

SIXTH OVERALL - Cade Carlin - Williams Co., OH

SEVENTH OVERALL - Andrew Johnson - Preble Co., OH

EIGHTH OVERALL - Russell Fox - Seneca Co., OH

NINTH OVERALL - Brylie Jackson - Clark Co., OH

TENTH OVERALL - Hayley Cornett - Highland Co., OH

 
Junior Division
 


CHAMPION - Hudson Drake - Ross Co., OH

RES. CHAMPION - Logan Schroeder - Defiance Co., OH

THIRD OVERALL - Sydney Sanders - Highland Co., OH

FOURTH OVERALL - Ellie Day - Athens Co., OH

FIFTH OVERALL - Delaney Chester - Warren Co., OH

SIXTH OVERALL - Karlie Kennedy - Adams Co., OH

SEVENTH OVERALL - Ross Michael - Montgomery Co., OH

EIGHTH OVERALL - Sydney Schneder - Clinton Co., OH

NINTH OVERALL - Carly Sanders - Highland Co., OH

TENTH OVERALL - Owen Fennig - Mercer Co., OH

Novice Division
 


CHAMPION - Allison Lust - Crawford Co., OH

RES. CHAMPION - Courtney Hamilton - Clark Co., OH

THIRD OVERALL - Logan Hackworth - Wayne Co., OH

FOURTH OVERALL - Rachel O'Reilly - Geauga Co., OH

FIFTH OVERALL - Taylor Blanton - Clark Co., OH

SIXTH OVERALL - Mason Powell - Morrow Co., OH

SEVENTH OVERALL - Sydney Kleman - Putnam Co., OH

EIGHTH OVERALL - Emma Grafft - Butler Co., OH

NINTH OVERALL - Jayla Ricer - Pike Co., OH

TENTH OVERALL - Mason Powell - Morrow Co., OH

Intermediate Division
 


CHAMPION  - Victoria Waits - Fayette Co., OH

RES. CHAMPION - Skyler Ward - Preble Co., OH

THIRD OVERALL - Caden McLaughlin - Monroe Co., OH

FOURTH OVERALL - Beau Johnson - Gallia Co., OH

FIFTH OVERALL - Drew Browning - Muskingum Co., OH

SIXTH OVERALL - Bailey Dusseau - Ottawa Co., OH

SEVENTH OVERALL - Emma McLaughlin - Monroe Co., OH

EIGHTH OVERALL - Hunter Harris - Adams Co., OH

NINTH OVERALL - Alyssa Carter - Warren Co., OH

TENTH OVERALL - Fulton Kennedy - Adams Co., OH

Senior Division
 


CHAMPION  - Emily Jones - Butler Co., OH

RES. CHAMPION - Kayler Frey - Lorain Co., OH

THIRD OVERALL - Haley Frazier - Jackson Co., OH

FOURTH OVERALL - Lori Millenbaugh - Crawford Co., OH

FIFTH OVERALL - Darcy Howser - Brown Co., OH

SIXTH OVERALL - Natalie Wagner - Brown Co., OH

SEVENTH OVERALL - Hannah Ziegler - Wyandot Co., OH

EIGHTH OVERALL - Emma Mathews - Clinton Co., OH

NINTH OVERALL - Jordan Johnson - Gallia Co., OH

TENTH OVERALL - Colleen Minges - Butler Co., OH

Showmanship Results Ring B

 
 
 
Beginner Division
 
 


CHAMPION - Kolten Greenhorn - Greene Co., OH

RES. CHAMPION - Kendall Bishop - Clark Co., OH

THIRD OVERALL - Andrew Johnson - Preble Co., OH

FOURTH OVERALL - Connor Yochum - Highland Co., OH

FIFTH OVERALL - Hailey Cornett - Highland Co., OH

SIXTH OVERALL - Lillian Beougher - Hocking Co., OH

SEVENTH OVERALL - Brylie Jackson - Clark Co., OH

EIGHTH OVERALL - Cade Carlin - Williams Co., OH

NINTH OVERALL - Masen Jolliff - Hardin Co., OH

TENTH OVERALL - Levi Yelton - Champaign Co., OH

 
Junior Division
 
 


CHAMPION - Ellie Day - Athens Co., OH

RES. CHAMPION - Logan Schroeder - Defiance Co., OH

THIRD OVERALL - Hudson Drake - Ross Co., OH

FOURTH OVERALL - Sydney Schneder - Clinton Co., OH

FIFTH OVERALL - Karly Goetz - Ottawa Co., OH

SIXTH OVERALL - Emma Yochum - Highland Co., OH

SEVENTH OVERALL - Alexis Perry - Ottawa Co., OH

EIGHTH OVERALL - Delaney Chester - Warren Co., OH

NINTH OVERALL - Wyatt Binckley - Licking Co., OH

TENTH OVERALL - Garrett Miley - Noble Co., OH

Novice Division
 
 


CHAMPION - Nathan Videkovich - Pickaway Co., OH

RES. CHAMPION - Taylor Blanton - Clark Co., OH

THIRD OVERALL - Sydney Kleman - Putnam Co., OH

FOURTH OVERALL - Logan Hackworth - Wayne Co., OH

FIFTH OVERALL - Courtney Hamilton - Clark Co., OH

SIXTH OVERALL - Allison Lust - Crawford Co., OH

SEVENTH OVERALL - Rachel O'Reilly - Geauga Co., OH

EIGHTH OVERALL - Brayden Mount - Brown Co., OH

NINTH OVERALL - Emma Grafft - Butler Co., OH

TENTH OVERALL - Mason Powell - Morrow Co., OH

Intermediate Division
 
 


CHAMPION  - Caden McLaughlin - Monroe Co., OH

RES. CHAMPION - Drew Browning - Muskingum Co., OH

THIRD OVERALL - Alex Linder - Huron Co., OH

FOURTH OVERALL - Skyler Ward - Preble Co., OH

FIFTH OVERALL - Beau Johnson - Gallia Co., 

SIXTH OVERALL - Victoria Waits - Fayette Co., OH

SEVENTH OVERALL - Alyssa Carter - Warren Co., OH

EIGHTH OVERALL - Grace England - Portage Co., OH

NINTH OVERALL - Isaac Wiley - Morrow Co., OH

TENTH OVERALL - Bailey Dusseau - Ottawa Co., OH

Senior Division
 


CHAMPION  - Hannah Ziegler - Wyandot Co., OH

RES. CHAMPION - Zachery Retcher - Defiance Co., OH

THIRD OVERALL - Lori Millenbaugh - Crawford Co., OH

FOURTH OVERALL - Jordan Johnson - Gallia Co., OH

FIFTH OVERALL - Emily Jones - Butler Co., OH

SIXTH OVERALL - Kayler Frey - Lorain Co., OH

SEVENTH OVERALL - Kristina Scheurman - Coshocton Co., OH

EIGHTH OVERALL - Colleen Minges - Butler Co., OH

NINTH OVERALL - Tyler Novak - Clark Co., OH

TENTH OVERALL - Ladson Mathews - Hardin Co., OH