Past OCA Award Winners

INDUSTRY EXCELLENCE

2021       Gene Rowe

2020       Roger Thompson, DVM 

2019       Bob Agle

2018       E.R Boliantz Co.

2017       Tom & Susie Turner

2016       Henry Bergfield

2015       Sam & Laura Sutherly

2014       Mike & Beth Carper

2013       Kris & Becky Vincent

2012       Bill & Beverly Roe

2011       Janet Butler

2010       Frank Phelps

2009       Roy Wallace

2008       Bill Sexten

2007       John King

2006       Joe Foster

2005       Steve R. Rauch

2004       Ed, Fred & Ray Vollborn

2003       Glen Feichtner

2002       Mel Earich

2001       Curt Balthaser

2000       Elwain Dreyer, Sr.

1999       Merrill Evans

1998       John Kline

1997       Jim & Marlene Campbell

1996       Jim & Jackie Murray

1995       Earl McKarns

1994       Bob Evans
1993       Dave & Donna Tullis

1992       Wayne Carlin

1991       Henry & Roberta Whitehead

1990       Kent Jeffers

1989       Pete Everhart

1988       Bill Cleland Sr.

1987       Gene & Marilyn Byers

1986       John & Jeanne Nee

1985       Bob & Betty White

1984       Bill Butler

1983       -

1982       Don Benecke

1981       Lloyd Householder

1980       Jean Thiergartner

1979       Gordon Flax

1978       Fred Johnson

1977       Dwaine Demmitt

1976       Mary Kay Woodard

1975       Harold Etling

1974       Marvin Berschet

1973       Demorest Brothers

1972       Joe Beam

1971       Wally Nelson

1970       Maderia Brown

INDUSTRY SERVICE

2021       Denny Ruff

2020       Rick Heffelfinger

2019       Tom Price

2018       Rep. Brian Hill

2017       Stan Smith

2016       Jim, Jackie, & Jarrett Murray

2015       Jim Buchy

2014       John Albert

2013       Dr. Tony Forshey

2012       Dr. Bobby Moser

2011       Dr. Henry Zerby

2010       Dave Puthoff

2009       Representative Steve Reinhard

2008       Senator Larry Mumper

2008       Representative Tony Core

2007       The Kroger Company     

2006       Sam Roberts

2005       Elizabeth Harsh

2004       Dr. Steve Boyles

2003       Dr. Francis Fluharty

2002       Dr. David Glauer

2001       Dr. Glen Hoffsis

2000       Representative Joe Haines

1999       Dr. Tom Turner

1998       Senator Doug White

1997       Senator Ben Gaeth

1996       Dennis Bolling

1995       Charles "Chuck" Lugbill

1994       Joe Cornely

1993       Fred Dailey

1992       Merlin Woodruff

1991       Dr. Bobby VanStavern

1990       Lorin Sanford

1989       Dr. James Warner

1988       Dr. George Wilson

1987       Leon Lugbill

1986       John Bricker

1985       Dr. Earl Klosterman

1984       Ed Johnston

1983       Charlie Boyles

1982       Don Lowry

1981       Dr. Randy Reed

YOUNG CATTLEMAN

2021       Lindsey & Adam Hall

2020       Luke Vollborn

2019       Brad Thornburg

2018       Kyle Nickles

2017       J.L. Draganic

2016       Randy Hollowell

2015       Scott Payne

2014       Al Gahler

2013       Allan Robison

2012       Scott & Sasha Rittenhouse

2011       Patrick Saunders

2010       Mike & Pam Haley

2009       David Felumlee

2008       Chad McDowell

 2007       Steve White

2006       Jake Wolfinger

2005       Jamie Graham

2004       Andy Lohr

2003       Tim Sheeley

2002       Bob & Katie Shugert

2001       Jim Jepsen

2000       Jim Sutherly

1999       John Grimes

1998       Randy Day

1997       Andy Rittberger

1996       Dave Eversole

1995       Joe Foster

1994       Bob Agle

1993       Doug Nickles

1992       Ron Parks

1991       Joe Zupan

1990       Mike Babcock

1989       Lynn Holley

1988       Randy Nelson

1987       John Potter

1986       Pam Beam

1985       Gary Short

1984       Dennis Crock

SEEDSTOCK PRODUCER

2021       Raines Farms

2020       Haley Farms

2019       Paint Valley Farms

2018       J&L Cattle Services

2017       Claylick Run Angus Genetics

2016       Charlie, Jordan & Scott Diehl 

2015       Karr Red Angus Farms

2014       Chippewa Valley Angus Farm

2013       Tim & Peggy

2012       Turkey Run Angus

2011       NS Polled Herefords

2010       Way View Farms LLC

2009       Maplecrest Angus

2008       Burgett Angus Farm

2007       O'Connor-Phelps Farm

2006       Champion Hill, Inc.

2005       Morrison Stock Farm

2004       Byland Shorthorn Farms

2003       Shamrock Vale Farms - Earl McKarns Family

COMMERCIAL PRODUCER

2021       Shugert Farms

2020       Fred Voge

2019       Robison Farms

2018       Gerber Farms

2017       Vollborn Family

2016       Jamey & Jody Rauch & Family 

2015       Dagger Family

2014       Watts Farms LTD             

2013       Christian Hoffman

2012       Sutherly Brothers LLC    

2011       John McKarns

2010       Adams Farms    

2009       Noll Family Farms           

2008       Corcoran Farms

2007       Rick & Jayne Young

2006       McDorman Farms           

2005       Bob Pontius

2004       Porteus Farms  

2003       Shriver Farms  

ENVIRONMENTAL STEWARDSHIP

2021       Turner Shorthorns 

2020       ST Genetics 

2019       Stickel Farms 

2018       Gibbs Farms

2017       Hord Family Farms

2016       Pete Conkle

2015       Whitehead Angus Farm

2014       -

2013       Paint Creek Cattle           

2012       Berry Farms       

2011       Royer Grain & Livestock LLC        

2010       Raines Farms     

2009       Young Cattle Company 

2008       Sims Farms        

2007       Stoll Select Farms            

2006       David Noll Family             

2005       Jake, Robert & Andy Wolfinger

2004       Don Lohr

2003       Earl & RuthAnn LeMaster

2002       Wayne & June Williams

2001       Paul Ryan

2000       Noll Family Farms           

1999       Sweeting Farms

1998       O'Conner Farms               

1997       Tom Price

1996       Thomas & Mollie McConnell

1995       John & Kathy Siegel

OUTSTANDING COUNTY

2020       Shelby County Cattlemen's Association

2019       Clark County Cattlemen's Association