Holmes County Preview Show Results

 Total Head Shown: 331 Head

155 Heifers / 176 Market Animals

Judges: PD Miller, WY & Ashley Judge, CO

 

Heifers - Ring A

Head Shown: 155

Judge: Ashley Judge, CO

 

Grand Champion Heifer

Exhibited by: Tanner Cordes - Montgomery Co., OH

% Simmental

Reserve Grand Champion Heifer

Exhibited by: Tanner Cordes - Montgomery Co., OH

Angus

Third Overall Heifer

Exhibited by: Elizabeth Heintz - Auglaize Co., OH

Crossbred

Fourth Overall Heifer

Exhibited by: Kolten Greenhorn - Greene Co., OH

% Simmental

fifth Overall Heifer

Exhibited by: Audriana Albert - Richland Co., OH

Crossbred

Heifers - Ring B

Head Shown: 150

Judge: PD Miller, WY

 

Grand Champion Heifer

Exhibited by: Elizabeth Heintz - Auglaize Co., OH

Crossbred

Reserve Grand Champion Heifer

Exhibited by: Tanner Cordes - Montgomery Co., OH

% Simmental

Third Overall Heifer

Exhibited by: Dallas Richey - IN

Shorthorn

Fourth OVerall Heifer

Exhibited by: Hanna Schroeder - Putnam Co., OH

High % Maine-Anjou

Fifth Overall Heifer

Exhibited by: Tanner Cordes - Montgomery Co., OH

Angus

Market Animals - Ring A

Head Shown: 176

Judge: PD Miller, WY

 

Grand Champion Market Animal

Exhibited by: Malah Bridwell - IN

Crossbred

Reserve Grand Champion Market Animal

Exhibited by: Elizabeth Heintz - Auglaize Co., OH

Crossbred

Third Overall Market Animal

Exhibited by: Rachel Streitmatter - IN

Crossbred

Fourth Overall Market Animal

Exhibited by: Grant Belleville - Wood Co., OH

Crossbred

Fifth Overall Market Animal

Exhibited by: Carter McCauley - Guernsey Co., OH

Chianina

Market Animals - Ring B

Head Shown: 166

Judge: Ashley Judge, CO

 

Grand Champion Market Animal

Exhibited by: Malah Bridwell - IN

Crossbred

Reserve Grand Champion Market Animal

Exhibited by: Carter McCauley - Guernsey Co., OH

Chianina

Third OVerall Market Animal

Exhibited by: Fox Morgan - Perry Co., OH

Crossbred

Fourth Overall Market Animal

Exhibited by: Danielle Heintz - Auglaize Co., OH

Maine-Anjou

Fifth Overall Market Animal

Exhibited by: Elizabeth Heintz - Auglaize Co., OH

Crossbred

Showmanship Results Ring A

 
Beginner Division
 


CHAMPION - Delaney Dudte - Wayne Co., OH

RES. CHAMPION - Caiden Daugherty - Morrow Co., OH

THIRD OVERALL - Kolten Greenhorn - Greene Co., OH

FOURTH OVERALL - Brynn Shearer - Wayne Co., OH

FIFTH OVERALL - Kaitlynn Baker - Wayne Co., OH

SIXTH OVERALL - Andrew Johnson - Preble Co., OH

SEVENTH OVERALL - Sara Britton - Wood Co., OH

EIGHTH OVERALL - Masen Joliff - Hardin Co., OH

NINTH OVERALL - Tyler Neill - Huron Co., OH

TENTH OVERALL - Morgan Neill - Huron Co., OH

 
Junior Division
 


CHAMPION - Hudson Drake - Ross Co., OH

RES. CHAMPION - Hayden Smith - Holmes Co., OH

THIRD OVERALL - Walker Wiley - Knox Co., OH

FOURTH OVERALL - Delaney Chester - Warren Co., OH

FIFTH OVERALL - Logan Schroeder - Defiance Co., OH

SIXTH OVERALL - Wyatt Binckley - Licking Co., OH

SEVENTH OVERALL - Tatumn Poff - Geauga Co., OH

EIGHTH OVERALL - Madison Paden - Guernsey Co., OH

NINTH OVERALL - Grant Belleville - Wood Co., OH

TENTH OVERALL - Karly Goetz - Ottawa Co., OH 

Novice Division
 


CHAMPION - Logan Hackworth - Wayne Co., OH

RES. CHAMPION - Allison Lust - Crawford Co., OH

THIRD OVERALL - Rachel O'Reilly - Geauga Co., OH

FOURTH OVERALL -  Sydney Kleman - Putnam Co., OH

FIFTH OVERALL - Pacee Miller - Holmes Co., OH

SIXTH OVERALL - Nathan Videkovich - Pickaway Co., OH

SEVENTH OVERALL - Mason Powell - Morrow Co., OH

EIGHTH OVERALL - Delaney Moore - Fairfield Co., OH

NINTH OVERALL - Haylee McKelvey - Wayne Co., OH

TENTH OVERALL - Taylor Blanton - Clark Co., OH

Intermediate Division
 


CHAMPION  - Annette Augustine - Ashland Co., OH

RES. CHAMPION - Alex Linder - Huron Co., OH

THIRD OVERALL - Collin Britton - Wood Co., OH

FOURTH OVERALL - Beau Johnson - Gallia Co., OH

FIFTH OVERALL - Paige Pence - Clark Co., OH

SIXTH OVERALL - Carly Csapo - Wayne Co., OH

SEVENTH OVERALL - Alyssa Carter - Warren Co., OH 

EIGHTH OVERALL - Hunter Harris - Adams Co., OH

NINTH OVERALL - Drew Browning - Muskingum Co., OH

TENTH OVERALL - Bailey Dusseau - Ottawa Co., OH

Senior Division
 


CHAMPION  -  Abigail Thornton - Fairfield Co., OH

RES. CHAMPION -  Kyle Piscione - Medina Co., OH

THIRD OVERALL -  Kayler Frey - Lorain Co., OH

FOURTH OVERALL - Haley Frazier - Jackson Co., OH

FIFTH OVERALL - Lori Millenbaugh - Crawford Co., OH

SIXTH OVERALL - Kristina Scheurman - Coshocton Co., OH

SEVENTH OVERALL - Zachery Retcher - Defiance Co., OH

EIGHTH OVERALL - Jared Stottsberry - Noble Co., OH

NINTH OVERALL - Alexis Renner - Tuscarawas Co., OH

TENTH OVERALL - Riley Schumacher - Putnam Co., OH

Showmanship Results Ring B

 
 
 
Beginner Division
 
 


CHAMPION - Delaney Dudte - Wayne Co., OH

RES. CHAMPION - Kolten Greenhorn - Greene Co., OH

THIRD OVERALL - Tyler Neill - Huron Co., OH

FOURTH OVERALL - Morgan Neill - Huron Co., OH

FIFTH OVERALL - Caiden Daugherty - Morrow Co., OH

SIXTH OVERALL - Luke Fulton - Miami Co., OH

SEVENTH OVERALL - Levi Yelton - Champaign Co., OH

EIGHTH OVERALL - Masen Joliff - Hardin Co., OH

NINTH OVERALL - Sara Britton - Wood Co., OH

TENTH OVERALL - Piper Shepard - Henry Co., OH

 
Junior Division
 
 


CHAMPION - Hudson Drake - Ross Co., OH

RES. CHAMPION -Madison Paden - Guernsey Co., OH

THIRD OVERALL - Delaney Chester - Warren Co., OH

FOURTH OVERALL - Karly Goetz - Ottawa Co., OH

FIFTH OVERALL - Tatumn Poff - Geauga Co., OH

SIXTH OVERALL - Hayden Smith - Holmes Co., OH

SEVENTH OVERALL - Wyatt Binckley - Licking Co., OH

EIGHTH OVERALL - Tucker Shepard - Henry Co., OH

NINTH OVERALL - Grant Belleville - Wood Co., OH

TENTH OVERALL - Sydney Schneder - Clinton Co., OH

Novice Division
 
 


CHAMPION - Allison Lust - Crawford Co., OH

RES. CHAMPION - Haley Robinson - Athens Co., OH

THIRD OVERALL - Logan Hackworth - Wayne Co., OH

FOURTH OVERALL - Libby Grossniklaus - Wayne Co., OH

FIFTH OVERALL - Reed Schumacher - Putnam Co., OH

SIXTH OVERALL - Rayce Yelton - Champaign Co., OH

SEVENTH OVERALL - Sydney Kleman - Putnam Co., OH

EIGHTH OVERALL - Pacee Miller - Holmes Co., OH

NINTH OVERALL - Hayley McKelvey - Wayne Co., OH

TENTH OVERALL - Rachel O'Reilly - Geauga Co., OH

Intermediate Division
 
 


CHAMPION  - Alex Linder - Huron Co., OH

RES. CHAMPION - Beau Johnson - Gallia Co., OH

THIRD OVERALL - Annette Augustine - Ashland Co., OH

FOURTH OVERALL - Isaac Wiley - Knox Co., OH

FIFTH OVERALL - Owen Brinker - Wood Co., OH

SIXTH OVERALL - Harrison Blay - Portage Co., OH

SEVENTH OVERALL - Paige Pence - Clark Co., OH

EIGHTH OVERALL - Hannah Lang - Wood Co., OH

NINTH OVERALL - Drew Browning - Muskingum Co., OH

TENTH OVERALL - Amanda Annett - Knox Co., OH

Senior Division
 


CHAMPION  - Haley Frazier - Jackson Co., OH

RES. CHAMPION - Montgomery Alexander - Wood Co., OH

THIRD OVERALL - Kyle Piscione - Medina Co., OH

FOURTH OVERALL - Kristina Scheureman - Coshocton Co., OH

FIFTH OVERALL - Emily Jones - Butler Co., OH

SIXTH OVERALL - Madison King - Logan Co., OH

SEVENTH OVERALL - Cameron Fedderke - Henry Co., OH

EIGHTH OVERALL - Hannah Ziegler - Wyandot Co., OH

NINTH OVERALL - Riley Schumacher - Putnam Co., OH

TENTH OVERALL - Lori Millenbaugh - Crawford Co., OH